Podstawy pielęgnacji skóry tłustej – jak to robić dobrze?

pielęgnacja cery tłustej

Cera tłusta to bardzo popularny i niestety, chyba najbardziej znienawidzony typ cery. Błyszcząca, lepka od sebum, z widocznymi zaskórnikami, sprawia, że jej posiadaczki wiele dadzą, żeby pozbyć się problemu. Niestety jest to też typ dość kłopotliwy w pielęgnacji, a złe nawyki mogą jedynie pogłębić problem. Jak właściwie pielęgnować cerę tłustą?

Cera tłusta – zalety

Mimo wielu wad, cera tłusta posiada też kilka ważnych zalet. Po pierwsze, w porównaniu do skóry suchej, ten typ cery wolniej się starzeje i dłużej możemy cieszyć się brakiem zmarszczek. Jest też odporna na działanie mrozu i wiatru, dobrze toleruje i wodę i mydło, rzadziej jest alergiczna. Pamiętajmy, że skóra normalna dotyczy prawie wyłącznie bardzo młodych osób – więc jakiej cery nie mamy, zawsze jest z nią jakiś kłopot.

Najpierw dermatolog

Skóra tłusta to taka, która ma problem z nadmierną produkcją sebum. Wpływ na taki stan może mieć wiele czynników, od uwarunkowań genetycznych, przez problemy hormonalne, zaburzenia układu trawiennego, aż do stresu, nikotyny, spożywania niektórych leków czy nieodpowiedniej diety. Niewłaściwa pielęgnacja jest tylko jednym z potencjalnych czynników. Dlatego jeśli bezskutecznie zmagasz się z cerą tłustą od lat, najlepiej wybrać się do dermatologa, który oceni przyczynę problemu.

Zacznijmy od błędów

Stosowanie do mycia silnych preparatów odtłuszczających, toników na bazie alkoholu, mycie twarzy wodą z mydłem, wyciskanie zaskórników, przykrywanie świecącej skóry nadmiarem pudru i opalanie się to jedne z najczęściej pojawiających się błędów pielęgnacyjnych skóry tłustej. Atakowana cera natłuszcza się jeszcze bardziej, wyciskane zaskórniki mnożą się i pozostawiają brzydkie blizny, a puder sprawia, że skóra nie może oddychać – wszystkie więc te zabiegi prowadzą do szybkiego pogorszenia się stanu naszej cery i dlatego należy ich unikać

Jak pielęgnować skórę tłustą?

Przede wszystkim stosować bardzo dobre kosmetyki, które są przeznaczone właśnie do jej potrzeb. Skórę tłustą należy oczyszczać rano i wieczorem, ale robić to delikatnym tonikiem antybakteryjnym, który nadmiernie nie wysusza skóry. Raz w tygodniu konieczny jest peeling, który usunie resztki martwego naskórka. Tak samo, jak w przypadku wszystkich innych typów cery, stosujemy kremy na dzień i na noc – lekkie, nawilżające, najlepiej z filtrem UV. Warto od czasu do czasu, np. raz w tygodniu stosować również maseczkę antybakteryjną, np. na bazie glinki, która dodatkowo oczyści cerę. Nie bez znaczenia jest również zdrowa dieta, min. 2 litry wody dziennie i odpowiednia ilość witamin.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: