Czy Izotek jest dla każdego?

Czy Izotek jest dla każdego

Trądzik stanowi zmorę naszych czasów. Z tą przypadłością dermatologiczną coraz częściej borykają się nie tylko nastolatki, ale też osoby dorosłe.  Ich problemy z cerą wynikają często z zaburzeń hormonalnych lub stosowania niewłaściwej diety, tudzież kosmetyków. Lekarze coraz częściej przepisują swoim pacjentom Izotek. To bardzo kontrowersyjny lek. Czy Izotek jest dla każdego?

Przyczyny trądziku bywają różne

Jak wyżej wspominaliśmy, trądzik może mieć różne podłoże. W przypadku dorosłych osób najczęściej stoją za nim zaburzenia hormonalne, hiperprolaktynemia, nadmiar testosteronu u kobiet, niedobór estrogenów u pań, problemy z tarczycą etc. – wszystko to może skutkować wysypem pryszczy.

Czym jest trądzik kosmetyczny?

Coraz częściej spotykanym problemem jest także trądzik kosmetyczny. W XXI wieku mamy do wyboru mnóstwo kosmetyków. Używamy ich znacznie więcej niż nasze mamy czy babcie, a to nie jest do końca dobre dla naszej cery. Kosmetyki, aby mogły nam służyć przez dłuższy czas, zawierają konserwanty, te jednak mogą naruszać naszą naturalną mikroflorę skóry i w rezultacie sprzyjać powstawaniu zmian trądzikowych.

Czym jest Izotek?

Izotek zawiera substancję czynną izotretynoinę, która stanowi pochodną witaminy A. Lek ten powinien stanowić ostatnią deskę ratunku w leczeniu trądziku. Niestety, wielu lekarzy przepisuje go swoim pacjentom już na wstępie kuracji. Izotek  niemal zawsze bowiem prowadzi do spektakularnej poprawy. Może mieć jednak skutki uboczne. Jego stosowanie nie jest neutralne dla organizmu, podobnie jak stosowanie antybiotyków bez potrzeby.

Izotek poprawia stan cery, ale wcześniej trzeba pogodzić się z jej pogorszeniem

Izotek poprawia stan naszej cery, ale początkowo wygląda ona znacznie gorzej niż zazwyczaj. To może powodować frustracje. Na dodatek skóra może piec i boleć, ponieważ staje się ekstremalnie sucha. To z kolei zmusza nas do stosowania silnie nawilżających formuł. Twarz często prezentuje się nie najlepiej i rodzi jeszcze większe kompleksy niż sam trądzik. Może utrudniać pacjentowi wychodzenie z domu oraz prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego.

Izotek – skutki uboczne

Ponadto Izotek ma skutki uboczne. Jednym z nich jest depresja. Nie jest to wprawdzie najczęściej spotykany skutek uboczny, ale zdarza się, iż Izotek prowadzi do pogorszenia nastroju.  Wykazano też, że może powodować krwiomocz, białkomocz, zwiększenie stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, krwotoki z nosa, bóle głowy i suchość oczu. Ponadto podczas kuracji nie można być dawcą krwi. Kobiety nie mogą też zachodzić w ciążę podczas przyjmowania leku Izotek, dlatego przepisuje się im równolegle tabletki antykoncepcyjne lub zakłada spiralę. Nie każda z nas chce i może przyjmować tabletki antykoncepcyjne, te bowiem także mają liczne skutki uboczne.

Leczenie trądziku rozpocznij od zmniejszenia liczby kosmetyków

Jak widać Izotek może dawać sporo skutków ubocznych. Poza tym jego stosowanie wymaga równoległego wdrożenia antykoncepcji – tabletek antykoncepcyjnych lub spirali, co nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdej kobiety. Tymczasem bardzo często trądzik może zniknąć, gdy zrezygnujemy ze wszystkich stosowanych kosmetyków i zostawimy sobie tylko dwa. Delikatny żel do mycia twarzy dla cery mieszanej o naturalnym składzie i podkład mineralny. Takie kosmetyki nie podrażniają skóry ani jej nie zapychają. Nie wpływają też negatywnie na mikroflorę skóry.

Sprawdź, czy za trądzikiem nie stoją zaburzenia hormonalne

Zamiast od razu przystępować do przyjmowania leku Izotek, warto też przebadać się pod kątem zaburzeń hormonalnych. Problemy z cerą mogą być tylko jednym z objawów znacznie poważniejszego schorzenia w naszym organizmie.

Jeśli dermatolog już podczas pierwszej wizyty chce przepisać ci Izotek, poszukaj innego specjalisty. Najpierw trzeba poszukać przyczyny gdzie indziej, zdiagnozować ją.

PODZIEL SIĘ: