Kolagen i elastyna

Kolagen i elastyna są podstawowymi składnikami tkanki łącznej w skórze. Kolagen jest białkiem, które odpowiada za odpowiednie nawilżenie, natomiast elastyna – za elastyczność i sprężystość skóry. Do pewnego wieku białka te są w sposób naturalny wytwarzane przez organizm. Jednakże wraz z postępującym procesem starzenia kolagen traci swoje zdolności wiązania wody, a produkcja elastyny – zanika (i skóra przestaje być w pełni elastyczna). Stąd – konieczne staje się uzupełnianie poziomu tych białek przy użyciu suplementów oraz oczywiście preparatów pielęgnacyjnych.

Kosmetyki zawierające kolagen i elastynę.

Najlepiej działają kosmetyki, które zawierają zarówno kolagen jak i elastynę – składniki te bowiem doskonale się uzupełniają. Kolagen w postaci rozpuszczalnej w wodzie stanowi mieszaninę z hydrolizatem elastyny. W takim połączeniu kolagen stanowi warstwę ochronną przed niekorzystnym oddziaływaniem otoczenia, a elastyna zapewnia optymalne nawilżenie i wygładza skórę. Ma także właściwości regeneracyjne, odmładzające, przywracające świeżość i sprężystość. Preparaty są w szczególności polecane dla cery dojrzałej, noszącej pierwsze ślady zmarszczek, ale także suchej, zniszczonej oraz często narażonej na promieniowanie UV.

Lecznicze działanie kolagenu i elastyny.

Jednakże kolagen i elastyna mogą służyć również do celów leczniczych – ułatwiać gojenie się ran, zabliźnianie. Poza tym – stanowią ważny składnik preparatów pielęgnujących włosy – zapewniając im miękkość oraz ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Kolagen i elastyna są dostępne zarówno w formie „surowej” – jako półprodukty do samodzielnego tworzenia kosmetyków – jak i w gotowych kosmetykach, tak pielęgnacyjnych jak i kolorowych. Współcześnie występuje coraz więcej wariacji na temat kosmetyków ujędrniających. Ewoluują one pod kątem składu. Kiedyś na przykład stosowano kolagen pochodzenia wieprzowego, a obecnie – coraz częściej sięga się po kolagen morski, produkowany ze skóry ryb.

PODZIEL SIĘ: