Czy zatrucie pokarmowe jest poważne i czy leki mogą pomóc?
Niestety, nie zawsze jesteście w stanie wiedzieć, czy produkty, które spożywaliście były w 100-procentach świeże. Czasem nawet wyjście do knajpy lub restauracji może skończyć się dla Was kilkoma dniami spędzonymi w ogromnych cierpieniach. Warto wiedzieć, jakie preparaty wtedy przyjmować, by zminimalizować straty i jak złagodzić przebieg. Jeśli przechodzicie przez zatrucie pokarmowe leki mogą okazać się niezbędne.
Czy wizyta u lekarza specjalisty jest konieczna? Czy wystarczy suplementować produkty dostępne bez recepty? Warto pamiętać, że taki stan rzeczy jest poważny, a zatrucie pokarmowe, leki i produkty wspomagające mogą pomóc lub pogorszyć sytuację.
Uzupełniaj płyny, witaminy i elektrolity
Jeśli macie tylko możliwość, poproście znajomego lub kogoś z bliskiego otoczenia, by zrobił dla Was zakupu w aptece. W koszyku powinny znaleźć się przede wszystkim takie produkty jak elektrolity, witaminy, minerały i leki przeciwwymiotne lub przeciwbiegunkowe. Wszystko w dużej mierze zależy od objawów.
Oczywiście wszystkie produkty powinny być rozpuszczalne w wodzie. Osoba borykająca się z problemami żołądkowymi z pewnością nie będzie mogła przełykać tabletek i pigułek – nie mówiąc już o naprawdę dużych kapsułkach, w których zazwyczaj podawane są witaminy. Warto poprosić także o środki bezsmakowe, ponieważ nawet drobny posmak, może wywołać kolejne problemy.
Co zrobić podczas zatrucia?
Niestety, czasem przeciwnić jest silniejszy, więc jak wtedy zwalczyć zatrucie pokarmowe? Leki na receptę mogą być rozwiązaniem, lecz musicie skontaktować się ze specjalistą. Osłabienie organizmu dodatkowo może być także tak duże, że nie będziecie w stanie udać się do niego o własnych siłach. Co wtedy należy zrobić? Pierwszym wariantem jest kontakt z lekarzem prywatnym, który może odbyć wizytę u Was w domu. Często takie badania są bardzo kosztowne, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Jeśli jesteście sami w domu i nikt Wam nie może pomóc, to pamiętajcie, że jest to zagrożenie Waszego zdrowia i życia. Nie bójcie się wzywać karetki pogotowia, które musi przyjechać do Was i spróbować Wam pomóc lub zabrać Was do szpitala.
Wiele osób obawia się to robić, jeśli dolega im zatrucie pokarmowe. Leki jednak lepiej przyjmować pod okiem specjalistów, a ludzie często dzwonią na pogotowie nawet przy dużo mniej problematycznych kwestiach.
Nie zapominajcie o odpowiednim nawodnieniu. Wymioty i biegunka odwadniają organizm, dlatego należy pić bardzo dużo czystej wody. W ten sposób także będziecie na bieżąco płukać organizm, pozbywając się toksyn.