Jak nosić soczewki kontaktowe

Jak nosić soczewki kontaktowe
Aleksandra Rupar z Unsplash

Niewłaściwe noszenie soczewek kontaktowych może skutkować czerwienieniem, łzawieniem i bólami oczu. Wystarczy jednak przestrzegać kilku prosty zasad, aby soczewki nie sprawiały najmniejszych problemów, poznaj szczegóły: https://www.acuvue.pl/uzytkowanie-pielegnacja-soczewek/noszenie-soczewek-kontaktowych/zakladanie-zdejmowanie

Termin przydatności

Bezdyskusyjnie należy stosować się do terminu przydatności soczewek. Przykładowo, jeśli soczewki kontaktowe określane są przez producenta jako jednodniowe, kolejnego dnia należy założyć następną parę. Warto mieć na uwadze, że nie ma przy tym znaczenia, jak długo miało się w oczach soczewki. Dlatego też, nawet jeśli miesięczne szkła kontaktowe zakładało się tylko co drugi dzień, i tak trzeba je wyrzucić po upływie 30 dni od otwarcia.

Przechowywanie soczewek kontaktowych

Jednodniowe soczewki kontaktowe po wyjęciu z oczu należy od razu wyrzucić. Soczewki dwutygodniowe i miesięczne powinno się natomiast przechowywać w specjalnym płynie nawilżającym. Posiada on składniki oczyszczające szkła z drobinek białka, jakie się na nich osadzają. Do buteleczek z płynem dołączane są niewielkie pojemniki, w których można przechowywać soczewki kontaktowe.

Nawilżanie oczu

Soczewki kontaktowe są coraz nowocześniejsze i bardziej przyjazne dla oczu. Niemniej jednak obce ciało w oku zawsze przyczynia się do jego szybszego wysuszania. Nie powinno się także zasypiać z soczewkami w oczach, gdyż prowadzi to do wysuszenia zarówno oczu, jak i soczewek. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny regularnie nawilżać oczy. Istnieje wiele służących do tego kropli, jednak nie wszystkie nadają się do stosowania na soczewki. Należy sprawdzić tę informację na ulotce.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: