Czy warto robić domowe kosmetyki?

Czy warto robić domowe kosmetyki

Kręcenie własnych kosmetyków stało się modne kilka lat temu za sprawą blogerek urodowych. W tamtych czasach w drogeriach ciężko było znaleźć naturalne kosmetyki. Te, które oferowały sklepy, miały składy dalekie od ideału. Teraz jednak nawet w drogeriach można kupić dobrej jakości kosmetyki naturalne w przystępnej cenie. Czy warto robić domowe kosmetyki?

Wykonanie kosmetyku jest często droższe od kupienia gotowego

Warto mieć na uwadze fakt, że firmie, która masowo produkuje kremy do twarzy z aloesem, opłaca się kupić ilości hurtowe surowców. W rezultacie płaci ona dużo mniej za wkład do pojedynczego kremu i może go sprzedać w atrakcyjnej cenie, wciąż dobrze na tym zarabiając.  Sklepy internetowe oferujące półprodukty starają się na nich zarobić, w rezultacie za niewielką ilość kilku lub kilkunastu składników zapłacisz więcej niż za gotowe wyroby.

Problem z zachowaniem norm czystości

Domowe kręcenie kosmetyków ma jedną istotną wadę. Nasze mieszkania to nie laboratorium, w którym panuje sterylność. Nawet przetarcie blatu płynem do mycia naczyń na niewiele się zda, ponieważ potencjalne patogeny unoszą się w powietrzu. Na dodatek domowe kosmetyki nie zawierają konserwantów lub te są dodawane w niewielkich ilościach, co znacząco obniża trwałość produktu.

Brak umiejętności odważania składników i ich łączenia

Nie jesteś z wykształcenia chemikiem, kosmetologiem ani biotechnologiem. Możesz zatem mieć problem z przeliczaniem gęstości, dokładnym odważaniem składników i ich pipetowaniem. Bardzo ważna jest też kolejność łączenia poszczególnych surowców.

Domowe kosmetyki mogą się szybciej zepsuć

Choć kosmetyki naturalne mają krótki termin przydatności, to te wykonane z domu trzeba zużyć w tempie błyskawicznym. W przeciwnym wypadku nie pomoże nawet przechowywanie w lodówce. Zapewne zdążyłaś zauważyć, że nawet serek umieszczony w lodówce zaczyna pleśnieć po kilku dniach.

Domowe kosmetyki mogą zaszkodzić naszej cerze

Warto mieć na uwadze, że dodanie zbyt dużych ilości jednego składnika, jego złe wymieszanie etc. może się przyczynić do zaszkodzenia naszej cerze. Ta może ulec podrażnieniu lub silnej reakcji alergicznej. Naprawdę nie warto ryzykować, zwłaszcza gdy chcemy przygotować domowe serum z kwasem. Lepiej kupić gotowy kosmetyk, którym na pewno się nie poparzymy, jeśli będziemy postępowali zgodnie z zaleceniami producenta.

Problem z przenośnikami substancji aktywnych i ich trwałością

To, czy dany krem przeciwzmarszczkowy zadziała, zależy nie tylko od substancji aktywnych, ale też ich przenośników oraz trwałości samego surowca. Np. witamina C jest bardzo nietrwała i nie każda jej forma dobrze przenika w głąb skóry. Dlatego trzeba dodać do kremu jej odpowiednią pochodną.

Wykonywanie domowych kosmetyków wymaga czasu

Poza tym samodzielne wykonywanie kosmetyków wymaga od nas sporej ilości wolnego czasu, którego większość z nas nie ma. Praca, obowiązki domowe, pasja i wyjścia ze znajomymi pochłaniają nam praktycznie cały dzień. Jak tu w napiętym grafiku znaleźć wolną chwilę na własnoręczne wykonywanie kosmetyków?

PODZIEL SIĘ: