Wyciągi ziołowe stosowane w kosmetyce

Zioła w kosmetyce są współcześnie powszechnie wykorzystywane. Po latach poszukiwania sztucznych zamienników coraz chętniej wracamy do naturalnych metod pielęgnacji. Wyciągi ziołowe są to substancje, które powstają w wyniku ekstrakcji danej rośliny (dowolnej jej części – od korzeni po kwiaty i owoce), przy pomocy naturalnego rozpuszczalnika (alkoholowego, wodnego lub olejowego). Następnie mieszankę destyluje się aż do uzyskania esencjonalnego roztworu. Wyciągi ziołowe mogą mieć bardzo wiele zastosowań, w pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów czy paznokci.

Rodzaje wyciągów.

Można wyróżnić wyciągi skierowane do pielęgnacji określonego typu cery, mające działanie nawilżające, odżywiające, przeciwzmarszczkowe, wygładzające, pobudzające procesy odnowy komórkowej, oczyszczające, ściągające, wspomagające wydalanie toksyn… Mnogość właściwości i zastosowań wyciągów jest niemalże nieograniczona. Ekstrakty stosowane w kosmetykach różnią się również postacią – wyróżniamy płynne, półpłynne i stałe.

Najtrwalsze ekstrakty.

Najtrwalsze są ekstrakty na bazie alkoholu, a najmniej – na bazie wody. W kosmetyce wyciągi ziołowe znajdują zastosowanie w : pielęgnacji cery (przy czym warto poświęcić więcej uwagi, by dobrać odpowiedni ekstrakt do naszego typu cery, ich właściwości i działanie różnią się bowiem zasadniczo); pielęgnacji antycellulitowej (tutaj zastosowanie ma zwłaszcza ekstrakt z kasztanowca), kosmetykach służących do mycia, odżywiania, a nawet barwienia włosów; maściach leczniczych (np. z ekstraktem z kasztanowca, owca, aloesu, arniki górskiej); odżywkach i preparatach wzmacniających paznokcie (np. ze skrzypem polnym). Ekstrakty często zawierają skoncentrowane ilości różnego rodzaju substancji aktywnych, witamin, śluzów i olejków eterycznych. Dzięki temu starczy już ich niewielka ilość, by kosmetyk miał lepsze działanie. Na uwagę zasługuje możliwość samodzielnego stworzenia kremu, mleczka czy balsamu na bazie dostępnych (m.in. w sklepach internetowych) wyciągów ziołowych. Dodatkowo na ich korzyść przemawia fakt, że są tańsze niż można by sądzić.

PODZIEL SIĘ: