problemy okresu dojrzewania

Problemy okresu dojrzewania

Okres dojrzewania to trudny czas dla każdego nastolatka. Burza hormonów, silna potrzeba przynależności do grupy i zauważanie swojej odrębności nie ułatwia utrzymania swoich emocji na wodzy. Jest to również test z rodzicielstwa dla mamy i taty.

Dojrzewanie płciowe rozpoczyna się mniej więcej około trzynastego toku życia i trwa często do pełnoletności. Następuje wtedy mnóstwo zmian w ciele, ale także i w zachowaniu młodych ludzi. Dziecko szuka wtedy własnych ścieżek, a rodzice często wtedy mówią, że ich dziecko szybciej posłucha obcego niż własnego ojca czy matki.

Trądzik – to jeden z największych problemów związanych z okresem dojrzewania u nastolatków. Zmiany skórne mają różne natężenie. U niektórych jest to kilka pryszczy, a u niektórych ciężkie zmiany, które wymagają agresywnego leczenia. Najważniejsze, żeby trądzik leczyć mądrze, odpowiednimi preparatami. W żadnym razie nie wolno wyciskać i rozdrapywać zmian, bo może to tylko zaognić trądzik. Nastolatka należy wspierać w regularności stosowania preparatów, przestrzegania higieny i konsekwencji. Młodzież łatwo się zniechęca w działaniu, jeśli nie widzi poprawy.

Pierwsza miesiączka – to jest moment, kiedy dziewczynka staje się kobietą, szczególnie pod względem fizycznym. Obecnie świadomość młodych i dostęp do informacji jest już tak duży, że chyba żadnej dziewczynki pierwsza miesiączka nie zdziwi. Ważne jest wtedy wsparcie mamy i przygotowanie. Kiedy dziewczynka wchodzi w okres dojrzewania, powinna mieć podpaskę i coś przeciwbólowego w plecaku – tak na wszelki wypadek. Kiedy cykl menstruacyjny się wyreguluje, każda kolejna miesiączka nie będzie takim zaskoczeniem.

Mutacja – u chłopców sporo emocji budzi zmiana głosu na grubszy. Młodzi chłopcy wstydzą się łamiącego, czasem piskliwego głosu, który w rezultacie zyskuje, gdyż staje się niższy, bardziej męski. Ważne, żeby byli świadomi tego co się z nimi dzieje i podchodzili do tego z dystansem.

Przed rodzicami jeszcze wiele innych wyzwań jak dopasowanie biustonosza, pierwsze golenie zarostu i wybuchy agresji oraz czasem nawet histerii. Jak i jedna tak i druga strona musi być dla siebie wyrozumiała, jednak nie wszystko da się wytłumaczyć hormonami oczywiście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *