Codzienna higiena obowiązkowa

Codzienna higiena obowiązkowa
Bruce Mars z Unsplash

Jakie czynności wykonujemy automatycznie w łazience każdego dnia? Czy rzeczywiście robimy wszystko, co powinniśmy i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie? Higiena osobista to słodka tajemnica każdego z nas, której efekty widzą i czasem czują wszyscy.

Mycie twarzy – kobiety nigdy nie zapominają o myciu twarzy, chociażby dlatego, że zmywają makijaż. Do tego dochodzi walka z niedoskonałościami i nakładanie czarodziejskich kremów. To wszystko wymaga poświęcenia uwagi higienie twarzy. Panowie najczęściej myją twarz mimochodem podczas prysznica i przy goleniu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni jednak używać do mycia twarzy żelu do twarzy. Nie jest wskazane mycie buzi zwykłym mydłem czy o zgrozo szamponem. Żel do twarzy może być przeznaczony do skóry suchej, tłustej lub mieszanej. Jest on dużo delikatniejszy i nie podrażnia oczu. W damskiej wersji możemy znaleźć żel do twarzy i płyn do demakijażu w jednym.

Mycie zębów – zęby należy myć przez około trzy minuty ruchem wymiatającym w kierunku od dziąseł do zewnątrz. Przed szczotkowaniem należy wynitkować przestrzenie między zębowe, a po nim należy użyć płynu do higieny jamy ustnej. Podczas mycia zębów nie możemy zapomnieć o oczyszczeniu języka i wewnętrznej powierzchni policzków.

Antyperspiarnt – wbrew plotkom, używanie antyperspirantu nie jest rakotwórcze ani nie upośledza pracy gruczołów potowych. Zabezpieczanie pach przed przykrym zapachem i nadmierną potliwością jest normą, a nawet obowiązkiem każdego z nas.

Prysznic – prysznic większość ludzi bierze wieczorem, tak aby zmyć z siebie zanieczyszczenia z całego dnia i położyć się czystym do łóżka. Po prysznicu można również nałożyć nawilżający balsam, co poprawi stan skóry. Prysznic jest lepszy od kąpieli w wannie, gdyż nie wysusza skóry, poprawia krążenie i wymaga dużo mniejszego nakładu wody.

Mycie włosów – tutaj niektórzy myją włosy codziennie, a niektórzy co kilka dni. Fryzjerzy uważają, że włosy powinno się myć minimum co trzy dni, aby fryzura była świeża. Ci, którzy jednak myją włosy codziennie, powinni używać delikatniejszych szamponów. Po umyciu włosów nie można zapomnieć o nałożeniu odżywki – dotyczy to szczególnie posiadaczy długich włosów.

Uszy – uszu nie wolno czyścić za pomocą patyczków, gdyż można w ten sposób uszkodzić błonę bębenkową i doprowadzić do gromadzenia się woskowiny w głębi ucha. Najlepiej używać w tym celu specjalnych sprejów do czyszczenia uszu.

PODZIEL SIĘ: