Problemy okresu dojrzewania

problemy okresu dojrzewania

Okres dojrzewania to trudny czas dla każdego nastolatka. Burza hormonów, silna potrzeba przynależności do grupy i zauważanie swojej odrębności nie ułatwia utrzymania swoich emocji na wodzy. Jest to również test z rodzicielstwa dla mamy i taty.

Dojrzewanie płciowe rozpoczyna się mniej więcej około trzynastego toku życia i trwa często do pełnoletności. Następuje wtedy mnóstwo zmian w ciele, ale także i w zachowaniu młodych ludzi. Dziecko szuka wtedy własnych ścieżek, a rodzice często wtedy mówią, że ich dziecko szybciej posłucha obcego niż własnego ojca czy matki.

Trądzik – to jeden z największych problemów związanych z okresem dojrzewania u nastolatków. Zmiany skórne mają różne natężenie. U niektórych jest to kilka pryszczy, a u niektórych ciężkie zmiany, które wymagają agresywnego leczenia. Najważniejsze, żeby trądzik leczyć mądrze, odpowiednimi preparatami. W żadnym razie nie wolno wyciskać i rozdrapywać zmian, bo może to tylko zaognić trądzik. Nastolatka należy wspierać w regularności stosowania preparatów, przestrzegania higieny i konsekwencji. Młodzież łatwo się zniechęca w działaniu, jeśli nie widzi poprawy.

Pierwsza miesiączka – to jest moment, kiedy dziewczynka staje się kobietą, szczególnie pod względem fizycznym. Obecnie świadomość młodych i dostęp do informacji jest już tak duży, że chyba żadnej dziewczynki pierwsza miesiączka nie zdziwi. Ważne jest wtedy wsparcie mamy i przygotowanie. Kiedy dziewczynka wchodzi w okres dojrzewania, powinna mieć podpaskę i coś przeciwbólowego w plecaku – tak na wszelki wypadek. Kiedy cykl menstruacyjny się wyreguluje, każda kolejna miesiączka nie będzie takim zaskoczeniem.

Mutacja – u chłopców sporo emocji budzi zmiana głosu na grubszy. Młodzi chłopcy wstydzą się łamiącego, czasem piskliwego głosu, który w rezultacie zyskuje, gdyż staje się niższy, bardziej męski. Ważne, żeby byli świadomi tego co się z nimi dzieje i podchodzili do tego z dystansem.

Przed rodzicami jeszcze wiele innych wyzwań jak dopasowanie biustonosza, pierwsze golenie zarostu i wybuchy agresji oraz czasem nawet histerii. Jak i jedna tak i druga strona musi być dla siebie wyrozumiała, jednak nie wszystko da się wytłumaczyć hormonami oczywiście.

PODZIEL SIĘ: