Prawidłowy masaż niemowlaka
Masaż niemowlaków to doskonały sposób, aby pogłębić więź łączącą matkę z dzieckiem. Ponadto jest on niezwykle istotny, aby poprawić samopoczucie malucha i przynieść mu ukojenie w sytuacjach, kiedy cierpi na różnego rodzaju dolegliwości, takie jak kolka jelitowa bądź inne problemy układu trawiennego. Masaż wykonywany w prawidłowy sposób łagodzi napięcie mięśni, pozwala na lepszy obieg krwi, a także ułatwia zasypianie. Przynosi on korzyści nie tylko dla niemowląt, ale również dla rodziców, którzy uczą się w ten sposób reakcji swojego dziecka na dotyk w różnych miejscach jego ciała.
Wiadomo już, że masaż niemowlaka jest niezwykle istotny, jednak warto wiedzieć, jak i kiedy wykonywać go w prawidłowy sposób. Podczas masażu najważniejsze jest wyczucie oraz delikatność, dlatego doskonałym pomysłem dla początkujących rodziców jest uczestnictwo w specjalnych kursach mających na celu przygotowywanie do prawidłowego wykonywania tej czynności. Tego typu zajęcia są jednak prowadzone głównie w dużych miejscowościach i nie każdy rodzic może sobie na nie pozwolić. Dla tych z Państwa, którzy bez uczestnictwa w specjalnych kursach pragną dowiedzieć się, jak powinien przebiegać prawidłowy masaż niemowlaka, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które niewątpliwie ułatwią to zadanie i zagwarantować zarówno bezpieczeństwo, jak i skuteczność.
Masaż niemowlaka powinien być wykonywany po kąpieli dziecka, aby jego ciało było już czyste, a także odpowiednio odprężone. Przed przystąpieniem do wykonywania czynności należy przygotować sprawdzone, bezpieczne dla wrażliwej skóry małego dziecka kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak oliwka lub balsam, które na samym początku należy ogrzać w dłoniach.
Masowanie powinno zacząć się od stópek dziecka – najpierw kolejno paluszków, a następnie całej stopy. Jest to niezwykle skuteczny sposób na poradzenie sobie z uporczywymi bólami brzuszka. Pięty należy masować ruchami okrężnymi. Masaż niemowlaka od stópek przechodzi do nóżek, gdzie każdą z nich można masować jedną bądź obiema rękami na przemian. Kolejnym miejscem, które należy masować, jest brzuszek. Warto jednak pamiętać, aby robić to ruchami okrężnymi, zgodnie ze wskazówkami zegara. Masaż brzuszka skutecznie działa na kolki niemowlęce oraz układ trawienny dziecka. Następnym punktem są rączki. Z palca wskazującego oraz kciuka należy uformować pierścień otaczający rączkę dziecka. Masaż powinno zacząć się od pachy i posuwać się coraz niżej, z ominięciem bardzo wrażliwej okolicy łokcia. Przedostatnią strefą masażu niemowlaka jest okolica twarzy. Masaż tych okolic powinien polegać bardziej na głaskaniu i przechodzić od szyi i ramion w kierunku klatki piersiowej. Twarz to bardzo wrażliwa strefa, dlatego delikatne dotknięcia powinny dotyczyć wyłącznie podbródka, czoła, brwi, nosa, policzków, ust oraz uszu.
Ostatnią strefą są plecy, które należy masować dużymi, powolnymi ruchami w jednym kierunku, a następnie palcami, ruchami okrężnymi. Nigdy nie należy masować okolic kręgosłupa, które można jedynie rozgrzewać trzymając ręce w jego miejscu.
Dowiedz się więcej na: http://johnsonsbaby.com.pl
Artykuł sponsorowany