Jakie składniki powinny znaleźć się w kremach na zmarszczki?

Jakie składniki powinny znaleźć się w kremach na zmarszczki
Matteo Minoglio z Unsplash

Skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia, a pierwsze zmarszczki pojawiają się nawet przed skończeniem 30 lat. Aby spowolnić proces starzenia się skóry, powinno się stosować kremy na zmarszczki. Jakie składniki aktywne spowalniają powstawanie zmarszczek?

Skład dobrego kremu na zmarszczki

W dobrym kremie na zmarszczki znajduje się koenzym Q10, który naturalnie występuje w skórze. Dzięki niemu skóra jest mocniejsza, przebarwienia jaśnieją, a głębokie zmarszczki stają się płytsze. Witamina E, czyli tokoferol, chroni włókna kolagenowe przed zniszczeniem oraz poprawia nawodnienie skóry. Witamina C w kremie przeciwzmarszczkowym jest niezbędna do poprawy produkcji kolagenu i elastyny, dzięki którym skóra nawet po jednej aplikacji wygląda wyraźnie młodziej. Kwas askorbinowy rozjaśnia plamy skórne, uszczelnia naczynia krwionośne oraz zapobiega powstawaniu pajączków. Ponadto kosmetyki na zmarszczki zawierają likopen, który stymuluje proces namnażania keratynocytów, odpowiedzianych za odpowiednią grubość naskórka. Likopen jest również substancją ujędrniającą i pomagającą w utrzymaniu prawidłowej gęstości skóry.

Co stosować na zmarszczki głębokie u kobiet dojrzałych? Prócz wymienionych składników większości remów przeciwzmarszczkowych, w kosmetykach dla kobiet po 50. i 60. roku życia powinny znaleźć się również inne substancje. Jedną z nich jest kwas hialuronowy. Jest to kwas, który występuje w tkankach ludzkiego organizmu i jest naturalnym odpowiednikiem toksyny botulinowej. Jego zadaniem jest zapewnianie skórze odpowiedniego stopnia nawilżenia i jej ochrona przed wiotczeniem oraz pojawianiem się zmarszczek. Kwas hialuronowy wiąże wodę, dzięki czemu poprawia nawilżenie skóry, wypełnia zmarszczki i przywraca sprężystość. Heksapeptyd jest peptydem, który zapobiega powstawaniu zmarszczek mimicznych i wygładza istniejące. Skóra jest dzięki niemu regenerowana, a produkcja kolagenu i elastyny zwiększa się. Produkcję kolagenu przyśpiesza również matrixyl 3000, a niacynamid chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Latem warto sięgać po kremy na zmarszczki z roślinnymi komórkami macierzystymi oraz filtrami UV. Komórki macierzyste pochodzenia roślinnego zabezpieczają przed negatywnymi skutkami promieniowania UV oraz przyśpieszają procesy regeneracji skóry. Stosowanie kremów z ich zawartością jest polecane po zakończeniu urlopu. Filtry UV zabezpieczają natomiast przed samym powstawaniem zmian skórnych i spowalniają pogłębianie się zmarszczek już istniejących, dzięki czemu skóra zaowocuje młody wygląd o wiele dłużej.

Tekst powstał we współpracy

PODZIEL SIĘ: