Jak noszenie maseczki ochronnej wpływa na stan naszej cery?
Noszenie maseczki ochronnej w miejscach publicznych jest obowiązkowe od 16 kwietnia. Obowiązek zasłaniania ust i nosa nie dotyczy osób przebywających na terenie lasu. Jak noszenie maseczki ochronnej wpływa na stan naszej cery?
Przesuszone usta
Gdy oddychamy w maseczkach ochronnych, oddychamy bardzo głęboko i tracimy podczas tego procesu sporo wody. W rezultacie skóra warg jest silnie odwodniona i spierzchnięta. W skrajnych przypadkach usta mogą zacząć pękać i wyglądać nieestetycznie. W związku z tym po zdjęciu maseczki ochronnej należy jak najszybciej uzupełnić poziom płynów w organizmie i sięgnąć po pomadkę ochronną. Najlepiej sprawdzi się ta na bazie naturalnych składników, w tym olejów roślinnych.
Sucha skóra twarzy
Nie tylko usta ulegają wysuszeniu. W wyniku noszenia maseczki ochronnej pogarsza się kondycja całej twarzy. Na podbródku i policzkach mogą pojawić się suche skórki. Warto wykonać peeling w celu ich usunięcia, pić więcej wody, aby nawilżyć skórę od środka. Niezwykle ważne jest też wykonywanie nawilżających maseczek na bazie kwasu hialuronowego, który w naturalny sposób wiąże wodę i zatrzymuje ją w skórze.
Zmiany trądzikowe
Osoby, które noszą jedną maseczkę przez dłużej niż 20 minut, mogą dorobić się zmian trądzikowych. Powstaje bowiem wilgotne i ciepłe środowisko oraz częściowe warunki beztlenowe, co ułatwia namnażanie bakteriom z gatunku Propionibacterium acne. Dlatego w miarę możliwości warto pracować zdalnie, po zakupy podjeżdżać samochodem, szybko robić zakupy i nie nakładać drogeryjnych fluidów pod maseczkę. Maseczki warto też regularnie wymieniać na czyste po upływie 20 minut. Jest to nie tylko korzystne dla naszej cery, ale też górnych dróg oddechowych. Zapobiega bowiem powstawaniu infekcji.
Podrażnienie skóry
W wyniku noszenia maseczek ochronnych skóra może być podrażniona, piekąca i zaczerwieniona. W skrajnych przypadkach może pojawić się także pokrzywka. Wspomniane niedogodności mogą stanowić objaw alergii na materiał, barwniki wykorzystane przy jego produkcji lub proszek, w którym pierzemy maseczki. Te najlepiej prać w płatkach mydlanych o formule hipoalergicznej.