Jak dbać o skórę twarzy?

Jak dbać o skórę twarzy
Valerie Elash z Unsplash
Gładka i piękna cera to marzenie każdej kobiety. Bardzo nieliczne mają jednak nieskazitelną cerę niemal bez wysiłku, a w większości przypadków geny nie wystarczą i panie muszą poświęcać sporo czasu na to, by zachować ją w dobrej kondycji. Gra jest warta świeczki, bowiem dbanie o skórę twarzy na bieżąco zadecyduje o tym, w jakiej kondycji będzie ona za kilka lat, zaś nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do problemów skórnych. Jak zatem we właściwy sposób dbać o cerę?

Typy skóry w pielęgnacji cery

Bardzo trudno odpowiedzieć w prosty sposób na pytanie typu: „jak dbać o skórę twarzy?”, ponieważ w znacznym stopniu jest to zindywidualizowane. Pielęgnacja cery zależy chociażby od typu skóry, jaki posiadamy. Najczęściej wyróżnić można następujące typy skóry: sucha, mieszana, normalna i tłusta. Poza tym występują również różnego rodzaju dolegliwości, z jakimi może borykać się posiadaczka każdego z wyżej wymienionych typów skóry – mowa tu o skórze wrażliwej, trądzikowej, naczynkowej bądź alergicznej. Każdy z typów skóry i każda z wymienionych wyżej dolegliwości wymaga innych kosmetyków do właściwej pielęgnacji. Wiedza o tym, jaki typ skóry posiadamy oraz z jakimi przypadłościami skórnymi się zmagamy, jest niezwykle istotna przy wyborze odpowiednich kosmetyków, takich jak na przykład odżywczy krem do twarzy – powinny być one bowiem dobrane w ten sposób, by stanowić odpowiedź na wszystkie potrzeby naszej cery.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji cery?

Co prawda rynek kosmetyków przeznaczonych do skóry twarzy jest niezwykle szeroki, jednak powinna być ona stosunkowo prosta – nie należy nadużywać preparatów do pielęgnacji skóry, ponieważ może to doprowadzić do podrażnień. Co więcej, poszczególne preparaty mogą niwelować wzajemnie rezultaty, które chciałybyśmy przy ich pomocy osiągnąć. Codzienna higiena cery powinna zaczynać się i kończyć oczyszczaniem skóry – rankiem pozwoli to na usunięcie z powierzchni twarzy nadmiaru sebum wytworzonego w nocy, zanieczyszczeń w postaci potu i roztoczy, zaś wieczorem umożliwi pozbycia się resztek makijażu i brudu w różnej formie, który osiadł na niej w ciągu dnia. Oczyszczanie ponadto utoruje drogę innym specyfikom, takim jak na przykład odżywczy krem do twarzy, umożliwiając wykorzystanie całego jego potencjału. Jeżeli zaś chodzi o krem, będzie on nieodzowny do nawilżania, którego wymaga każdy rodzaj skóry – ta sucha będzie potrzebowała jednak znacznie intensywniejszego nawilżania, zaś tłusta – delikatniejszego. W pielęgnacji cery nie powinno się zapomnieć o usuwaniu martwego naskórka – do tego nieodzowny będzie peeling. Oczyszczanie skóry przy pomocy peelingu jest szczególnie istotne w przypadku cery tłustej i trądzikowej – powinno się je wtedy przeprowadzać regularnie. Skórze suchej i wrażliwej nadmierny peeling może zaszkodzić. W pielęgnacji cery warto sięgnąć również po maseczkę, która odżywi cerę.

Dieta – klucz do pięknej cery

Odpowiednio dobrane kosmetyki są niezwykle istotne w pielęgnacji i higienie skóry twarzy, jednak nawet najlepszy odżywczy krem do twarzy czy inne specyfiki z najwyższej półki nie pomogą naszej cerze, jeżeli nie zadbamy o nią od środka poprzez właściwe odżywianie się. By cieszyć się skórą w dobrej formie, warto unikać fast foodów oraz wysokoprzetworzonej żywności. Jadłospis powinien być urozmaicony – powinny znajdować się w nim warzywa i owoce, wysokiej jakości mięso, ryby i dobre oleje, a także nasiona i orzechy. Nieodzownym elementem prawidłowego odżywiania się jest picie dużej ilości wody, co pozwoli na odpowiednie nawilżenie skóry. Niejako odzwierciedla ona stan całego organizmu – gładka i nieskazitelna cera oznacza więc, że cały organizm jest zasadniczo w dobrej kondycji. Za urozmaiconą i bogatą w składniki odżywcze dietę podziękuje nam więc nie tylko nasza skóra.

PODZIEL SIĘ: