Elastyna
Elastyna jest to naturalny składnik tkanki łączniej. Białko to stanowi m.in. element składowy ścięgien, więzadeł, ale także tkanki płucnej oraz ścian naczyń krwionośnych i skóry.
Elastyna sprawia, że tkanki mogą po rozciągnięciu odzyskiwać swój pierwotny kształt. Naturalnie cząsteczki elastyny są wydzielane przez komórki (fibroblasty) do przestrzeni pozakomórkowej. Z wiekiem produkcja elastyny w organizmie spada. Już w wieku 25 lat skóra przestaje produkować nowe włókna elastynowe, natomiast całkowity ich zanik następuje około 45 – 50 roku życia.
Elastyna znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest stosowana jako substancja czynna przede wszystkim do pielęgnacji skóry, ale także do odżywiania włosów. Elastyna łatwo przenika do wnętrza skóry, korzystnie wpływając na jej elastyczność. Pod wpływem tego białka skóra jest regenerowana, jej witalność wzrasta, natomiast zmarszczki ulegają wygładzeniu. Elastyna pomaga również bronić organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeżeli chodzi o oddziaływanie na włosy, to elastyna ułatwia ich rozczesywanie, nadaje miękkość, ale także…posiada dużą zdolność do pobudzania ich wzrostu.
W sklepach z półproduktami najłatwiej zaopatrzyć się w hydrolizaty elastyny – umożliwiają one produkcję profesjonalnie działających preparatów. Elastyna w tej formie jest łatwo przyswajana . Możliwe zastosowania tego preparatu : w kosmetykach pielęgnujących skórę (tonikach, płynach, balsamach, serach czy kremach), w kosmetykach poprawiających kondycję włosów – zwłaszcza w skoncentrowanej formie, a także w odżywkach do paznokci (o właściwościach ochronnych przed szkodliwym działaniem detergentów, zmniejszającym łamliwość, a także poprawiającym elastyczność płytki paznokcia). Hydrolizaty elastyny są naturalnymi surowcami, powinny być po otwarciu przechowywane w lodówce.