Czym są soczewki multifokalne?

soczewki multifokalne
Andriyk Podilnyk z Unsplash

Obecnie bardzo popularną formą radzenia sobie ze schorzeniami i wadami wzorku jest korzystanie z soczewek kontaktowych. Jeszcze jakiś czas temu, taka korekcja możliwa była jedynie w przypadku zwykłego odchylenia dioptrii w którąś ze stron. Aktualnie technologie produkcyjne bardzo ewoluowały, dlatego na rynku znajdziemy szła kontaktowe dostosowane nawet do bardzo rzadkich i specjalnych schorzeń.

Doskonałym przykładem są tzw. soczewki multifokalne (https://www.acuvue.pl/soczewki-kontaktowe/1-day-acuvue-moist-multifocal), zwane również progresywnymi. Taka forma korekcji przeznczona jest dla prezbiopów. Są to najczęściej osoby starsze, których soczewka oka, wraz z upływem lat traci zdolność do akomodacji. Jest to jak najbardziej normalne zjawisko, ponieważ oko jak każdy narząd ludzki wraz z upływem lat ulega osłabieniu. W tym przypadku można wyróżnić dwa typy wady. Jedni mają problem z widzeniem z oddali inni z bliska. To właśnie dlatego osoby starsze bardzo często muszą oddalać książkę lub gazetę, aby obraz pozostawał ostry.

Okulary i soczewki multifokalne to doskonały wybór dla wszystkich borykających się z taką przypadłością. Specjalnie zastosowana technologia umożliwia dobre widzenie dali i bliży, co znacznie ułatwia czytanie, prace na komputerze, jak również codzienne czynności.

Soczewki progresywne są zbudowane w bardzo specyficzny sposób. W tym przypadku moc korekcji różni się w różnych partiach szkła. W zależności od wady, ta może być większa w górnej części, a mniejsza w dolnej lub odwrotnie. Obecnie na rynku dostępne są soczewki multifokalne w wersji jednodniowej, ale także miesięcznej. Wybór w tym przypadku zależy od upodobań użytkownika.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: