5 powodów, dla których warto sięgać po kosmetyki ekologiczne

5 powodów, dla których warto sięgać po kosmetyki ekologiczne

Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem kosmetyków. Kupić możemy w nich zarówno tradycyjne specyfiki znanych marek, jak i produkty naturalne. Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto sięgać po kosmetyki ekologiczne.

Kosmetyki ekologiczne są przyjazne dla skóry

Zwykły żel do mycia twarzy zawiera często silne detergenty, które mogą wysuszać skórę i tym samym nasilać pracę gruczołów łojowych. To pierwszy krok do pojawienia się zaskórników i pryszczy. Kosmetyki ekologiczne bazują na łagodnych substancjach myjących, dlatego nie naruszają płaszcza hydrolipidowego skóry, który pełni funkcję ochronną.

Kosmetyki naturalne nie niszczą mikroflory skóry

Gdy sięgamy po tradycyjne kosmetyki, to te zawierają szereg substancji, które mogą niszczyć naszą dobrą mikroflorę skóry. Wśród nich kluczową rolę odgrywają konserwanty. Mają one za zadanie przedłużyć przydatność danego wyrobu. Dzięki konserwantom krem może stać na półce w drogerii przez 3 lata, a my możemy stosować go 12 miesięcy od otwarcia. Niestety, konserwanty nie zabijają wyłącznie bakterii o charakterze patogennym. Oddziałują też niekorzystnie na naszą dobrą mikroflorę skóry.

Kosmetyki ekologiczne są wolne od szkodliwych substancji

Zwykłe kosmetyki drogeryjne zawierają szereg potencjalnie szkodliwych substancji. Parabeny podejrzewa się od lat o działanie rakotwórcze. O ile jeden kosmetyk z parabenami nie jest szkodliwy, bo można je dodawać w ograniczonej ilości do produktu, o tyle stosowanie kilku specyfików z tymi konserwantami prowadzi do efektu kumulacji i przekroczenia dopuszczalnej dziennej dawki. Ponadto w kosmetykach ekologicznych nie znajdziemy glikoli, te popularne rozpuszczalniki wykazują działanie drażniące i alergizujące.

Kosmetyki naturalne nie zanieczyszczają środowiska

Gdy myjemy twarz ekologicznym żelem, to w naszych ściekach nie ma substancji szkodliwych do środowiska. Zatem nie przyczyniamy się do jego destrukcji. Produkcja kosmetyków ekologicznych także jest mniej obciążająca dla środowiska.

Kosmetyki ekologiczne zawierają szereg substancji odżywczych

Kosmetyki naturalne mają realne szanse zadziałać, ponieważ zawierają szereg substancji aktywnych pochodzenia naturalnego. Nic dziwnego, że po użyciu ekologicznego kremu widzimy różnicę w postaci dobrego odżywienia skóry twarzy.

PODZIEL SIĘ: