Nie wiesz czym zregenerować włosy i skórę? Poznaj olej z wiesiołka

olej z wiesiołka
Kelly Sikkema z Unsplash

Wiesiołek był, jest i będzie gwiazdą przemysłu kosmetycznego. Roślina jest popularnym składnikiem kosmetyków, ponieważ zapewnia doskonałe efekty w pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów. Dlaczego olejek z wiesiołka jest tak bezkonkurencyjny? Jak działa na włosy? Jak pielęgnować skórę olejkiem z wiesiołka?

Olejek z wiesiołka jest świetną kuracją regenerującą i odżywiającą przede wszystkim zniszczone włosy. Doskonale działa też na mocno przesuszoną i skłonną do podrażnień skórę. Stanowi bogactwo minerałów (cynk, selen, magnez i wapń), nienasyconych kwasów tłuszczowych (aż 75% kwasu linolowego z grupy omega-6) oraz fitosteroli, obfitujących w aminokwasy białek i enzymów.

Olejek z wiesiołka w pielęgnacji włosów

Olejek z wiesiołka jest idealny pielęgnacji bardzo zniszczonych, suchych włosów, ze skłonnością do wypadania, łamania się, elektryzowania, kruszenia. Takie włosy nazywane są włosami wysokoporowatymi: szybko chłoną wodę, a jednocześnie bardzo łatwo ja oddają i ciężko zapewnić im odpowiednie nawilżenie. Należy je stale chronić i regenerować, aby zachowały blask i sprężystość. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki do włosów, pełne alkoholi krótkołańcuchowych oraz ciężkich silikonów mogą im bardzo zaszkodzić.

Nienasycone kwasy tłuszczowe w olejku z wiesiołka mają wpływ na funkcjonowanie membran i przestrzeni między komórkami. W taki sposób utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia organizmu. Zapobiegają jednocześnie utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry oraz włosów (wytwarzają okluzję na powierzchni). Olejek z wiesiołka pomaga zatem zachować elastyczność i sprężystość włosów oraz zapobiega utracie wody z wnętrza (chroni przed TEWL, czyli ucieczką wody przez naskórek).

Olejek z małych żółtych kwiatków jest idealny do olejowania włosów. Wystarczy regularnie nakładać go na włosy i wmasować w skalp, pozostawiając taką olejową maskę przez dłuższy czas na głowie (około 30 minut do godziny). Potem należy go zmyć delikatnym szamponem. Olejek można również nakładać na wilgotne włosy po kąpieli (pomijamy wówczas skórę głowy, aby nie przeciążyć włosów). Spektakularne efekty, natychmiast nabłyszczające, kondycjonujące i ochraniające włosy przyniesie nakładanie olejku z wiesiołka na suche włosy od połowy ich długości (lub na same końce włosów).

Olejek z wiesiołka w pielęgnacji skóry

W pielęgnacji skóry olej z wiesiołka sprawdzi się doskonale w pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, podrażnionej. Stosuj go jako nocne serum do twarzy o działaniu pielęgnującym, nakładaj pod oczy i dodawaj do maseczek, a wkrótce zobaczysz poprawę w kondycji skóry. Olej z wiesiołka należy do grupy olejków niewnikających, o dużych cząstkach, idealnie nadających się do pielęgnacji skóry, którą trzeba wzmocnić, uchronić przed utratą nawilżenia i zregenerować – cząstki olejku idealnie wpasują się w przestrzenie keratynowe.

Dobrze jest zmieszać olej z wiesiołka z innymi olejkami o podobnych właściwościach. Jeśli jesteś już wprawiona w olejowaniu i masz swoje ulubione olejki dbające o skórę – możesz je połączyć z wiesiołkowym. Wówczas zintensyfikujesz ich działanie, tworząc silnie regenerującą kurację. Do grupy olejków niewnikających zaliczamy: olejek winogronowy, olej z czarnuszki, kukurydziany, lniany, olejek z pestek dyni, słonecznikowy.

Olejek z wiesiołka – trzy ważne pytania

1. Skąd pochodzi olej z wiesiołka?

To oleista, żółta ciecz, która powstaje z nasion rośliny o tej samej nazwie. Łacińska nazwa olejku z wiesiołka to oleum oenotherae. Powstaje on w procesie tłoczenia na zimno nasion: tylko wówczas zachowa swoje cenne składniki, wysokie stężenie kwasów tłuszczowych oraz witamin i innych pierwiastków odpowiedzialnych za pielęgnację skóry i włosów.

2. Jak działa na włosy i skórę?

Olej z wiesiołka ochroni i zregeneruje nawet najbardziej zniszczone, przesuszone i kruche włosy, oraz nawilża skórę zapobiegając dalszym zniszczeniom i podrażnieniom. Olejek z wiesiołka wzmacnia cebulki włosów, więc pasma rosną mocne i zdrowe. Ponieważ nakłada się go również na skórę głowy – oczyści ją z toksyn i usprawni wydzielanie sebum. Ochroni on włosy przed zniszczeniami i sprawi, że zyskają blask, miękkość i zaczną się dobrze układać.
Olej z wiesiołka to ponadto bogactwo fitosteroli, które świetnie nawilżają włosy i skórę oraz łagodzą podrażnienia. Mają zdolność do stymulowania syntezy kolagenu, więc zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

3. Do jakich włosów pasuje?

Zawartość kwasu tłuszczowego z grupy omega-6 sprawia, że pasuje on do włosów wysokoporowatych – czyli suchych, zniszczonych, o bardzo słabej kondycji. Wysokoporowate włosy wymagają stałej regeneracji, a olejek z wiesiołka idealnie się do tego nadaje – część jego cząsteczek wniknie bowiem do wnętrza łodygi włosa i poprawi jego struktury, a pozostała grupa cząstek stworzy na powierzchni okluzję zabezpieczającą przed niszczeniem.

PODZIEL SIĘ: