Dieta wegetariańska – jak rozpocząć na dietę bez mięsa?

Dieta wegetariańska
Kevin Doran z Unsplash

Dieta wegetariańska jest wybierana przez wiele osób, które chcą schudnąć lub po prostu poczuć się lepiej. Bardzo istotne jest jednak zadbanie o dostarczenie potrzebnych makroskładników i mikroskładników. Catering dietetyczny Bielko-Biała, czyli dieta pudełkowa, która zwalnia nas z konieczności gotowania i zapewnia zdrowy balans w diecie.

Dieta wegetariańska – główne założenia i pochodzenie

Niskokaloryczna dieta wegetariańska to świetny sposób na odchudzanie. Dzięki dostarczaniu odpowiednich produktów naszemu organizmowi możemy bardzo szybko poprawić swoje zdrowie i zbawić się od dodatkowych kilogramów. Wegetariańska metoda odchudzania oznacza wykluczenie produktów pochodzenia zwierzęcego z menu. Musimy zatem wprowadzić do diety inne potrawy, które zapewnią wszystkie niezbędne składniki odżywcze w codziennym menu. Dziś dokładne wegetarianizmu są dość niewyraźne, ponieważ możemy wyróżnić różne typy diety wegetariańskiej. Przechodząc do korzeni wegetarianizmu, można dowiedzieć się, że pierwsi weganie (tak nazywano początkowo społeczności ludzi preferujących warzywa i owoce) pojawili się w połowie XIX wieku w Anglii i Ameryce, a następnie również w Europie.

Zalety diety wegetariańskiej

Podstawowa wersja diety wegetariańskiej należy do grupy diet zrównoważonych, ponieważ pomimo rezygnacji z mięsa, może zapewnić wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Menu diety wegetariańskiej pozwala również spożywanie nabiału i jajek. Opinie osób stosujących dietę na tej temat są bardzo pozytywne. Dieta jest bogata w witaminy i minerały, co przyczynia się nie tylko do utraty wagi, ale także do wzmocnienia odporności. Wegetarianie, którzy przeszli na dietę wegetariańską twierdzą, że swój stan skóry, nastąpił przypływ siły i energii oraz poprawiła się wydajność ich organizmu. Jednocześnie poprawia się ogólne samopoczucie. Oprócz utraty wagi, znaczną poprawę można zauważyć w zdrowiu skóry. Jeśli chodzi o tempo i skuteczność odchudzania na diecie wegetariańskiej, dużo zależy od indywidualnych cech ciała i aktywności fizycznej. Sport znacząco pomaga w procesie odchudzania niezależnie od stosowanej diety. Na początku nie musimy jednak wybierać bardzo ciężkich treningów na siłowni. Alternatywą dla początkujących i nie tylko są joga, jazda na rowerze, bieganie, pływanie w basenie i spacery.

Typy wegetarianizmu i właściwości prozdrowotne

Wegetarianizm może być rozwiązaniem wielu problemów zdrowotnych oraz możliwością na pogodzenie zdrowego odżywiania ze swoimi przekonaniami etycznymi. Liczne badania naukowe wykazały, że dieta wegetariańska może chronić przed wystąpieniem i dalszym rozwojem wielu chorobami przewlekłymi. Możemy wyróżnić różne odmiany wegetarianizmu. Niektórzy wegetarianie dopuszczają spożycie jajek oraz nabiału, a nawet ryb i owoców morza, rezygnując jedynie z produktów mięsnych. Weganie wykluczają z kolei wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (nie tylko mięso, ale również produkty mleczne, masło, jajka, miód oraz żelatynę). Nieodpowiednio zastosowana dieta wegetariańska może jednak doprowadzić do pewnych niedoborów składników odżywczych, a zwłaszcza witaminy B12, znajdującej się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Sposobem na uniknięcie różnych niedoborów może być dieta pudełkowa, czyli opcja proponowana przez firmy cateringowe.

PODZIEL SIĘ: