Jakie są płyny do soczewek kontaktowych?

płyny do soczewek kontaktowych
Jeremy Bezanger z Unsplash

Tak naprawdę nie ma marki soczewek kontaktowych ani płynu do pielęgnacji, które byłyby dobre dla wszystkich. Jeśli masz wątpliwości, poproś o pomoc optyka lub okulistę. Podpowie,, który płyn do soczewek kontaktowych sprawdzi się najlepiej. Pamiętaj, by postępować zgodnie z instrukcjami użytkowania. Znajdziesz je na etykiecie opakowania. Istnieją dwa podstawowe rodzaje płynów: uniwersalne i na bazie nadtlenku wodoru.

Uniwersalne płyny do soczewek kontaktowych

Wiele osób wybiera uniwersalny płyn do soczewek kontaktowych. Ma podwójne zastosowanie. Jednocześnie czyści i dezynfekuje kontakty.

Przed założeniem lub zdjęciem soczewek dokładnie umyj, opłucz i wysusz ręce. Zdejmij kontakt z prawego oka i umieść ją na opuszku palca. Zwilż obie strony kilkoma kroplami uniwersalnego płynu do soczewek kontaktowych. Pocieraj delikatnie kontakt przez około 20 sekund. Użyj do tego palca wskazującego drugiej dłoni lub kciuka i palca wskazującego tej samej dłoni.

Dokładnie płucz każdą stronę soczewki przez kilka sekund świeżym strumieniem płynu. Następnie umieść ją w czystym, suchym pojemniku i wlej do niego świeży płyn. Teraz powtórz następujące czynności dla kontaktu na lewym oku. Soczewki powinieneś moczyć co najmniej 4 godziny lub zgodnie z instrukcją na etykiecie płynu.

Po dokładnie dezynfekcji możesz je ponownie założyć. Wyjmij ostrożnie kontakty z opakowania. Przepłucz każdą soczewkę przez 10 sekund świeżym płynem do soczewek kontaktowych,  zanim je założysz. Takie płyny są tańsze i łatwiejsze w użyciu niż produkty na bazie nadtlenku wodoru. Zapobiegają gromadzeniu się białka lub bakterii na soczewce.

Czasami mogą powodować podrażnienia i dyskomfort, szczególnie u alergików.

Płyny na bazie nadtlenku wodoru

W ofercie znajdziesz też płyn do soczewek kontaktowych na bazie nadtlenku wodoru. Jeśli właściwie go zastosujesz, skutecznie dezynfekuje kontakty. Są jednak bardziej kłopotliwe w użyciu. Możesz go zastosować do płukania i przechowywania soczewek. Musisz tylko pamiętać o neutralizacji. Przekształca nadtlenek wodoru w wodę.

Pamiętaj, by umieścić soczewki w specjalnym pojemniku neutralizującym. W przeciwnym razie możesz uszkodzić rogówkę. Kupując nową butelkę, zmień koniecznie pojemnik. Jego moc neutralizująca zmniejsza się wraz z użyciem.

Soczewki musisz dezynfekować przynajmniej przez 6 godzin. Osoby wrażliwe na uniwersalne roztwory, mogą wybrać nadtlenek wodoru. Dużym atutem takiego płynu do soczewek kontaktowych jest brak środków konserwujących. Dzięki temu zmniejsza ryzyko podrażnień. Niestety neutralizacja może być kłopotliwa dla wielu osób.

PODZIEL SIĘ: