Jak wybrać najlepszy krem nawilżający?

krem nawilżający
Content Pixie z Unsplash

Nawilżanie to jeden z najważniejszych punktów codziennej pielęgnacji. Od jego skuteczności zależy poziom nawodnienia skóry, a co za tym idzie – miękkości, gładkości, jędrności. Dlatego dobry krem nawilżający to podstawa. Co to jednak znaczy „dobry”? I czy faktycznie trzeba sięgać po produkty z najwyższej półki?

Najważniejszy jest skład…

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to właśnie skład decyduje o tym, czy krem nawilżający dobrze się sprawdzi. Na liście komponentów powinno znaleźć się jak najmniej składników. W zamian za to powinno być na niej dużo składników nawilżających, czyli wiążących cząsteczki wody w tkance i odżywczych. Nie powinno także zabraknąć składników odmładzających, czyli stymulujących produkcję kolagenu.

Co w takim razie powinien zawierać krem nawilżający? Przede wszystkim kwas hialuronowy – jeden ze składników o ogromnych możliwościach pochłaniania wody. Za nawilżanie odpowiedzialna jest także gliceryna lub wazelina. Jeśli potrzebujesz wygładzenia przydatny okaże się mocznik. Dla osób, które chcą odmłodzić i ujędrnić twarz niezawodny okazuje się kolagen. Ceramidy i fosfolipidy natomiast uzupełniają warstwę lipidową naskórka, sprawiając, że skóra wolniej traci wodę.

… i to, czego w składzie nie ma

W przypadku kremu nawilżającego ważne są zarówno obecne w składzie substancje, jak i te, których nie ma. Nawet najdroższy krem nie będzie dobrze działał, jeśli na liście składników znajdziesz mydło, parabeny i alkohol.

Osoby, które mają bardzo wrażliwą skórę za wszelką cenę powinny unikać substancji zapachowych. Są one z reguły podrażniające i powodują alergie, chociaż większość osób bardzo dobrze je toleruje.

Odpowiedni krem na dzień, odpowiedni na noc

Krem nawilżający powinno się stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem. O ile przed snem konsystencja nie ma większego znaczenia – wpływa głównie na wygodę stosowania, o tyle rano może mieć bardzo dużą.

Krem powinien wchłaniać się na tyle szybko, by bez problemu można było przykryć go makijażem. Nie może być zbyt tłusty, by nie blokować oddychania skóry. I przede wszystkim musi zawierać filtry UV o SPF co najmniej 15, najlepiej wyższej. Dotyczy to zarówno kosmetyków używanych latem, jak i zimą. Krem na noc nie powinien być zbyt tłusty, by nie blokował porów – może to doprowadzić do powstania niedoskonałości. Jednak jego konsystencja powinna być podyktowana stanem i rodzajem cery.

Materiał partnera

PODZIEL SIĘ: