Farbowanie włosów, a ich kondycja – jak dbać o włosy?

Farbowanie włosów, a ich kondycja
Tamara Bellis z Unsplash
Farbowanie włosów jest bardzo powszechnym zabiegiem, i to nie tylko u kobiet. Jednak nawet prawidłowo przeprowadzone zabiegi koloryzacji są w stanie wpływać negatywnie na kondycję włosów. Jak je regenerować?

Jak farba wpływa na włosy?

Koloryzacja na ciemniejszy kolor jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu w łodygę włosa ciemnych pigmentów. Odbywa się to tylko na łodydze włosa poza skórą głowy, a zatem odrastające włosy mają już naturalny kolor. Jeśli różnica w odcieniach jest duża, odrosty trzeba farbować częściej. Poza tym koloryzacja nie jest efektem trwałym i co jakiś czas kolor trzeba poprawiać, ponownie farbując włosy. Farbowanie włosów sprawia, że stają się one ciemniejsze i nieco grubsze – ale wcale nie oznacza to, że są bardziej wzmocnione, a wręcz przeciwnie. Zabieg ten jest ingerencyjny i powoduje, że włosy niszczą się. Rozjaśnianie z kolei jest zabiegiem polegającym na utlenianiu naturalnego, ciemnego pigmentu włosa. Sprawia, że włosy stają się cieńsze i osłabione. Po kilku tygodniach kolor staje się żółtawy, ponieważ ponownie pojawiają się naturalne ciemne pigmenty. Dla utrzymania chłodnego tonu należy stosować specjalne kosmetyki dla włosów rozjaśnianych, które wypłukują ciemny pigment. Niestety częste rozjaśnianie i farbowanie włosów wpływa fatalnie na ich kondycję.

Co zrobić, aby mieć piękne włosy i nie rezygnować z koloryzacji?

Chcąc uzyskać efekt pięknych włosów w wymarzonym kolorze, trzeba po prostu bardziej niż zwykle zadbać o ich pielęgnację. Dobra odżywka do włosów zniszczonych z pewnością powinna się znaleźć w twojej łazience i być stosowana po każdym myciu, abyś mogła osiągnąć efekt wygładzonych, błyszczących włosów. Dobrym pomysłem jest stosowanie zamiennie również odżywki lub maski przeznaczonej specjalnie do włosów farbowanych. Różni się ona od innych odżywek tym, że zawiera substancje chroniące przed wyblaknięciem koloru na skutek promieni UV, a przy okazji solidnie regenerujące strukturę włosa i zatrzymujące pigment w środku. Odżywka do włosów zniszczonych stosowana naprzemiennie z odżywką do włosów farbowanych powinna załatwić sprawę, ale na wszelki wypadek staraj się opóźniać jak tylko się da malowanie odrostów i poprawianie koloru. Stosowanie kosmetyków ochronnych zapobiegnie konieczności farbowania włosów kilka razy do roku – wystarczy tylko co kilka tygodni maskować odrosty.

PODZIEL SIĘ: