Czym są zapachy aldehydowe?

czym są zapachy aldehydowe

Kojarzymy je przede wszystkim ze słynnymi, ponadczasowymi perfumami Chanel No. 5 i z kultowym zapachem Arpege od Lanvin, choć nie tylko. Czym są tajemnicze aldehydy i w jakich perfumach możemy je znaleźć?

Co to są aldehydy?

Czym właściwie są aldehydy? Są to cząsteczki chemiczne, które powstają na skutek utleniania alkoholi. Najczęściej są one pochodzenia syntetycznego, choć można je także pozyskiwać z naturalnych olejków, np. neroli czy też różanego. Aldehydy pochodzące z naturalnych źródeł są stosowane do produkcji perfum wyższej jakości, które cechują się równocześnie wyższą ceną.

Jak pachną aldehydy? Związki te nadają zapachowi bardziej wyrazisty, zdecydowany charakter. Mogą przy tym do złudzenia przypominać inne, znane z natury zapachy – w zależności od składu chemicznego. W przemyśle perfumeryjnym wykorzystuje się aldehydy o długim łańcuchu molekularnym – to właśnie one oddziałuję najmocniej na zmysł węchu.

Jakie aldehydy najczęściej spotykamy w perfumach?

Aldehydy mogą pachnieć zupełnie inaczej, w zależności od dokładnego składu chemicznego. Do najpopularniejszych obecnie aldehydów należą:

– C8 – o zapachu słodkiego miąższu pomarańczy;

– C9 – o różanym zapachu;

– C10 – o zapachu gorzkiej skórki pomarańczowej;

– C11 – o zapachu przypominającym kolendrę;

– C12 – kompozycja o zapachu fiołka i bzu;

– C13 – aromat rozgrzanego wosku z grejpfrutową nutą;

– C14 – zapach przywodzący na myśl świeżą brzoskwinię.

czym są zapachy aldehydowe

 

Najbardziej znane zapachy aldehydowe

Pierwszym nowoczesnym zapachem aldehydowym były perfumy Chanel No 5, które stanowią połączenie aldehydów do złudzenia imitujących zapach naturalnej pomarańczy, kolendry i fiołka. Ich subtelnie mydlany, a przy tym wyrafinowany charakter uważany jest już za kultowy i stanowi inspirację dla pozostałych współczesnych zapachów aldehydowych.

Kolejny flagowy produkt z kategorii perfum aldehydowych to zapach Sicily od Dolce & Gabbana. Kompozycja ta zachwyca nas zaskakującym połączeniem nut kwiatowych, drzewnych i piżmowych. Na pierwszym planie można tutaj wyczuć świeży, kwiatowy bukiet złożony z neroli, frezji, jaśminu i kocanki. W jego głębi rozbrzmiewa jednak ciepła, subtelnie orientalna nuta, na którą składają się cedr, paczula, ambra, mirra i agar. Dzięki temu całość zyskuje bardziej wyrafinowany wyraz.

czym są zapachy aldehydowe

 

Wymieniając damskie perfumy aldehydowe, nie można również zapomnieć o zapachu Arpege od Lanvin, które stanowią idealnie wyważone połączenie skrajności – goryczy i słodkości, a także chłodu i ciepła. W początkowej fazie pachnie on chłodną, aldehydową nutą, na która składają się bergamotka, wiciokrzew, kwiat pomarańczy i konwalia. W nucie serca rozbrzmiewa on bukietem świeżych kwiatów – ylang-ylang, róża, jaśmin i lilia. W nucie podstawy możemy z kolei wyczuć szlachetne, orientalne nuty, które dodają jej głębi – ambrę, drzewo sandałowe i paczuli, które lekko osładza delikatna nuta wanilii. Ciekawe propozycje zapachów aldehydowych dla pań możemy też znaleźć w ofercie Bvlgari: https://tagomago.pl/collections/bvlgari.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: