Czym jest egzema?
Zmiany skórne mogą pojawiać się z różnych powodów. Zdarza się, że nawracają, albo nie znikają po pewnym czasie. Wówczas możemy mieć do czynienia z egzemą, czyli wypryskiem skórnym o charakterze przewlekłym. Czym właściwie jest egzema i jak można z nią walczyć?
Pojęcie egzemy
Egzema jest zmianą skórą, różnego pochodzenia, która nie towarzyszy infekcji. Nie może więc być egzemą krostka, towarzysząca ospie czy tzw. bostonce. Przyczyną powstawania egzemy często jest alergia, ale nie zawsze ma to miejsce. Egzema przybiera różne formy – krostek, szorstkich, swędzących zmian, obrzęku, zaczerwienienia itp. To stan zapalny wierzchnich warstw skórnych. Bardzo często zaczyna się od pojawienia się obrzęku skóry, która zmienia kolor na czerwony. Na jej powierzchni z czasem pojawiają się wypukłe rumieniowate plamy, z tendencją do złuszczania, a także grudki, krostki i pęcherzyki z płynem surowiczym. Charakterystyczne dla egzemy jest to, że często towarzyszy jej świąd.
Gdzie występuje egzema?
Najczęściej występuje egzema na dłoniach, na nadgarstkach, na łokciach czy w zgięciu pod kolanami, rzadziej w innych obszarach ciała. Skóra wysusza się, swędzi, pęka i ma skłonności do powstawania ran. Chory odczuwa dyskomfort, a nawet ból. Nieestetyczny wygląd jego skóry zmusza go do unikania kontaktu z innymi ludźmi, dlatego ma problemy natury społecznej. Egzema nie jest jednak zaraźliwa i kontakt z osobą chorą nie spowoduje zarażenia.
Przyczyny egzemy
Lekarze nie potrafią jednoznacznie powiedzieć, skąd wynika egzema. Podejrzewa się, że ma związek z osłabieniem układu odpornościowego, z alergią lub mieć związek z genami. Egzema egzogenna wynika z negatywnego wpływu środowiska na skórę człowieka.
Jak leczy się egzemę?
Na szczęście w aptekach nie brakuje leków i środków kosmetycznych niwelujących objawy egzemy. Można wybrać krem na egzemę rąk, który świetnie się wchłania, a przy ostrych stanach zapalnych z nadkażeniami lekarz dermatolog zaleci maść na egzemę dłoni.
Warto dociec, co też powoduje egzemę. Jeśli ma ona charakter atopowy – alergiczny, można zrobić testy określające alergizujące czynnik. Pacjent będzie unikał alergenu i może przejść kurację odczulającą. W przypadku jednak, gdy egzema nie ma podłoża alergicznego, albo testy skórne nie wykażą alergenu, leczenie będzie mniej wymagające, ale i nie przyniesie tak dobrych rezultatów.
Chcesz wiedzieć więcej o egzemie i jej przebiegu oraz leczeniu? Zajrzyj tutaj.
Tekst sponsorowany