Co robić, kiedy dobry szampon nie działa?

Co robić, kiedy dobry szampon nie działa?
Ali Pazani z Unsplash

Umyłaś włosy rano, a wieczorem są już tłuste? Niby jeszcze jakiś czas temu wszystko było normalnie, mycie i układanie co drugi dzień, fryzura wyglądała świeżo i schludnie. Jednak od jakiegoś czasy wydaje się, że jesteś w jakimś błędnym kole – im częściej pielęgnujesz swoje włosy, tym gorzej one wyglądają.

Włosy przeciążone kosmetykami

Jeżeli nic nadzwyczajnego w twoim życiu się nie zmieniło, nie urodziłaś dziecka, nie wyjechałaś na drugą półkulę i nie eksperymentujesz z dietą, to najprawdopodobniej przyczyną są kosmetyki, których używasz. Często kupujemy szampon czy odżywkę w drogerii, którą widzieliśmy gdzieś w reklamie i nie zastanawiamy się do końca, z czego jest zrobiony. To duży błąd. Mimo, że zaraz po użyciu włosy może wyglądają dobrze, to tuż u ich nasady gromadzą się różnego typu substancje pochodzące ze sztucznych szamponów. Oblepiają one włos, osłabiają cebulki i uniemożliwiają skórze głowy poprawne funkcjonowanie. Przez to nasze włosy coraz słabiej reagują na działanie wszelkich odżywek, są tłuste i ciężkie u nasady a suche na końcach.

Jaki szampon wybrać?

Wybierając odpowiedni szampon, powinniśmy się wystrzegać tych, które zawierają Sodium Lauryl Sulfate (SLES), Laurylosiarczan sodu( SLS), DEA, MEA,TEA, Glikol Polietylenowy (PEG), Glikol Polipropylenowy (PPG). Większość tych składników działa drażniąco, rakotwórczo i alegizująco na skórę głowy i należy ich bezwzględnie unikać. Najlepsze kosmetyki to te, które produkowane są z naturalnych składników np. Vianek szampon, Aloe Vera, Zenz Organic Szmpon Pure No 0.1. Zawierają one wodę, wyciągi z ziół, glicerynę, olejki nawilżające i delikatne substancje myjące. Często pierwszy raz stosując szampon bez ulepszaczy, jesteśmy zawiedzeni bo np. nie pieni się tak jak inne. Należy jednak pamiętać jednak, że substancje, które powodują pianę podczas mycia w szamponach, również są szkodliwe, a wcale nie dają lepszego efektu oczyszczającego.

Podobnie powinniśmy czytać skład reszty kosmetyków do pielęgnacji włosów, jak i całego ciała. Da to wiele korzyści nie tylko dla wyglądu i zdrowia naszego organizmu, ale również dla środowiska, które jest obecnie w kiepskiej formie.

PODZIEL SIĘ: