Skąd się bierze uzależnienie od kosmetyków?

Skąd się bierze uzależnienie od kosmetyków

Uzależnienie od kosmetyków nie jest już jedynie przedmiotem żartów. To realna przypadłość, z którą borykają się niektóre kobiety. Jest to taki sam nałóg jak hazard czy alkoholizm. Skąd się bierze uzależnienie od kosmetyków?

Mnogość produktów

Na rynku mamy do wyboru mnóstwo tuszy do rzęs czy kremów do twarzy. Trudno się zdecydować i wybrać tylko jeden z nich. Nie mamy przecież pewności, że okaże się najlepszym z całej grupy.  Od przybytku podobno głowa nie boli, ale mnogość kremów do twarzy czy podkładów utrudnia ostateczne podjęcie decyzji.  W rezultacie kupujemy kilka produktów na sprawdzenie.

Promocje na kosmetyki

Nie bez wpływu na uzależnienie od kosmetyków pozostają atrakcyjne promocje. Kup 2 odżywki do włosów, kolejne 2 dostaniesz gratis. W rezultacie obrastasz w produkty, których nie potrzebujesz. Część z nich się przeterminuje i w rezultacie wyrzucisz pieniądze w błoto. Warto pamiętać, że atrakcyjne promocje na kosmetyki lubią powracać.

Strach przed niekupieniem idealnego podkładu

Konsumpcjonizm sprawia, że odczuwamy lęk przed przeoczeniem idealnego kosmetyku. Boimy się wypaść z obrotu i nie kupić idealnego podkładu, który będzie stanowił naszą drugą skórę. W rezultacie namiętnie oglądamy filmiki urodowe i robimy kompulsywne zakupy pod wpływem chwili.

Chęć bycia na bieżąco

Wiele kobiet pragnie być na bieżąco z przemysłem beauty. Kupuje więc wiele różnego rodzaju kosmetyków, aby nie wypaść z obrotu. Jednak produkty te wychodzą praktycznie co miesiąc i to z każdej wiodącej marki. Trudno nadążyć za nowościami.

Zapełnienie pustki w życiu

Często też uzależnienie od kosmetyków zapewnia jakąś pustkę w życiu. Czasem cierpimy na nadmiar wolnego czasu, z którym nie mamy co zrobić. Czasem brakuje nam pasji w życiu, kontaktu z przyjaciółmi, więc wynajdujemy sobie zajęcie w postaci wyławiania nowinek kosmetycznych.

Kompleksy i chęć bycia piękniejszą

Często uzależnienie od kosmetyków idzie w parze z kompleksami na punkcie własnego wyglądu. Czujemy się źle w swojej skórze, pragniemy więc nieco upiększyć się kremem czy podkładem. Uważamy, że dobrze wykonany makijaż doda nam pewności siebie. Stwierdzamy jednak, że coś nam nie wychodzi, więc kupujemy kolejne kosmetyki. Tymczasem lepiej pozostać przy tym, co już posiadamy i zapisać się na kurs wizażu, aby nauczyć się z tego lepiej korzystać.

PODZIEL SIĘ: