Ekstrakty ziołowe w kosmetykach

Ekstrakty ziołowe znajdują szerokie zastosowanie w kosmetykach. Możemy wyróżnić zarówno ekstrakty o różnych konsystencjach : płynnej, półpłynnej i stałej. W zależności od rozpuszczalnika użytego przy produkcji danego wyciągu dokonuje się natomiast rozróżnienia na ekstrakty: alkoholowe, olejowe lub wodne. Ogólnie proces ekstrakcji polega na połączeniu dobranego odpowiednio rozpuszczalnika z surowcem roślinnym. Następnie mieszanka podlega destylacji, w celu usunięcia części lub całości rozpuszczalnika.
Do najtrwalszych ekstraktów ziołowych należą te na bazie alkoholu.

 

Zastosowanie.

Niemniej nie w każdego rodzaju kosmetyku mogą one być zastosowane. Ekstrakty olejowe cechuje z kolei o wiele niższa zawartość czynnych substancji, dlatego kosmetyki zawierające takie wyciągi muszą być na ogół wzbogacone o dodatkowe elementy aktywne. Wodne wyciągi ziołowe są niestety mało trwałe – wymagają więc użycia stabilizatorów i konserwantów. Mimo jednak tych wad ekstrakty ziołowe cieszą się w kosmetyce coraz większą popularnością. Mają zastosowanie zwłaszcza w przypadku produktów do demakijażu i pielęgnacji twarzy (jak toniki, mleczka, kremy czy maseczki), a także włosów (odżywki, szampony), i kosmetyków pielęgnujących ciało. Ekstrakty roślinne stanowią również cenny składnik w przypadku maści leczniczych.

 

Najczęściej występujące  substancje.

Najczęściej w kosmetykach możemy znaleźć m.in. takie substancje jak:
ekstrakt z kasztanowca – o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, ściągającym – jest zalecany zwłaszcza dla skóry naczynkowej, ale stanowi także wartościowy składnik kosmetyków antycellulitowych; wyciąg z aloesu – o wszechstronnym zastosowaniu, zarówno w kosmetykach do skóry twarzy (szczególnie suchej, popękanej, podrażnionej, zwiotczałej), jak i do włosów (pozbawionych objętości, osłabionych, źle się układających); ekstrakt z arniki górskiej – likwidujący dolegliwości po stłuczeniach i urazach, o działaniu przeciwcellulitowym, pobudzającym krążenie i dotlenianie komórek; ekstrakt z nagietka – pomocny w wypadku łuszczącego się naskórka, a także zakażeń grzybiczych, stanów zapalnych skóry; wyciąg ze skrzypu polnego – znajdujący zastosowanie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, przywracających elastyczność tkanek, wzmacniających paznokcie, strukturę włosów; ekstrakt z oczaru wirginijskiego – wykorzystywany w szczególności w kosmetykach do cery zanieczyszczonej, z zatkanymi porami, tłustej, ale także alergicznej i ze skłonnościami do zaczerwienień i podrażnień.

PODZIEL SIĘ: