Czy feromony są skuteczne?
O feromonach zaczęto mówić głośno pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. Początkowo w ten sposób określano substancję, dzięki której osobniki jednego gatunku odczuwały wobec siebie skłonność. Nie dotyczyło to jednak ludzi, a badania nad feromonami wchodziły dopiero w początkową fazę. Dziś nasza wiedza w tym zakresie jest o wiele szersza. Feromony zyskują na popularności.
Co to są feromony?
Chemiczna definicja feromonów zakłada, że są to lotne związki chemiczne, które najczęściej składają się z kilku składników podrzędnych i jednego dominującego. Za wykrywanie i odczuwanie feromonów odpowiedzialny jest narząd lemieszowo-nosowy (VNO, od ang. vomeronasal organ). Przez wiele lat uważano, że feromony wytwarzane są jedynie przez rośliny, owady oraz zwierzęta. W latach siedemdziesiątych XX wieku badaczka Marta McClintock udowodniła, że ludzie również wytwarzają feromony i są na nie podatni. Substancje te wspomagają bowiem wywoływanie określonej reakcji u partnera lub partnerki. Dotyczy to przede wszystkim sfery erotycznej i seksualnej.
Jak działają feromony?
Organizm człowieka jest podatny na działanie feromonów w sposób nieświadomy. Wciąż trwają badania nad konkretnymi związkami chemicznymi, które są wytwarzane przez ludzi, jednak już dziś znamy kilka z nich. Badania jasno pokazały, że feromony zwiększają atrakcyjność drugiej osoby w oczach jej partnera lub partnerki. Męskie feromony sprawiają, że kobiety uznają je za bardziej atrakcyjnych i wartych uwagi. Z kolei substancje wytwarzane przez kobiety są uzależnione m.in. od cyklu menstruacyjnego. Dla przykładu: w czasie owulacji, czyli dni płodnych, kobiety są w oczach mężczyzn bardziej pociągające i pełne naturalnego wdzięku.
Czy feromony działają?
Badania nad feromonami trwały dziesiątki lat i dziś dysponujemy już gruntowną wiedzą, która potwierdza działanie tych substancji. Mają bowiem realny wpływ na to, jak postrzegamy drugą osobę i w jaki sposób reagujemy na jej obecność. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, choć przede wszystkim wykorzystywane są oczywiście do wywołania w partnerze lub partnerce podniecenia i pożądania. Co ważne, tajemnicze substancje są również stosowane w leczeniu niskiego libido, ponieważ mają pozytywny wpływ na poziom hormonów oraz na neuroprzekaźniki.
Popularność feromonów rośnie w zawrotnym tempie. Dziś ich dostępność jest niezwykle szeroka, z czego korzystają zarówno panowie, jak i panie. Dostępne są najczęściej w czystej, bezzapachowej postaci lub w formie delikatnych perfum.