Nie tylko kobiety lubią brąz – kilka słów o melaninie

melanina

Jest pigmentem o skomplikowanej, polimerowej budowie. Odpowiada za kolor naszych włosów i oczu. Chroni skórę przed wnikaniem w jej głębokie warstwy szkodliwego promieniowania UV. W letnie, ciepłe dni sprawia, że możemy cieszyć się piękną opalenizną. Melanina, bo o niej mowa, to niezwykła substancja, coraz powszechniej wykorzystywana w medycynie oraz kosmetologii.

Melanina jest jednym z czterech barwników występujących naturalnie w skórze i nadającym jej charakterystyczne zabarwienie. Jej rodzaj oraz ilość zawarta w cebulce włosa odpowiada za jego kolor. Blondyni posiadają najmniej melaniny, bruneci – najwięcej. Jaśniejące lub ciemniejące na przestrzeni lat włosy świadczą o wahaniach ilości pigmentu w organizmie. Włosami naturalnego koloru możemy cieszyć się tak długo, jak długo melanocyty produkują barwnik. Procesy starzenia się organizmu powodują zaburzenia jego syntezy w wyniku czego pojawiają się siwe włosy, będące efektem zahamowania dostarczania melaniny do macierzy włosa. Pigment ten występuje również w tęczówce oka, przy czym nie posiadają go noworodki rasy białej, wyróżniające się niebieskim zabarwieniem oczu, które wraz z wiekiem ulega modyfikacji. Podstawową funkcją melaniny jest jednak ochrona skóry przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV, odpowiedzialnego za powstawanie między innymi nowotworów. Jej cząsteczki działają na zasadzie lustra słonecznego odbijającego promienie słoneczne. Wystawiona na działanie słońca skóra jest pobudzana do produkcji melaniny, która następnie transportowana jest z głębokich warstw skóry do naskórka. W ten właśnie sposób pojawia się opalenizna, znikająca po kilku tygodniach w wyniku złuszczania się powierzchniowych komórek skóry. Dodatkową funkcją pigmentu jest działanie przeciwutleniające. Neutralizując wolne rodniki występujące w skórze, hamuje jej procesy starzenia.

Wywołująca szereg korzyści melanina od dawna jest przedmiotem zainteresowań przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego, dzięki czemu znajdziemy ją w rozmaitych specyfikach stosowanych bezpośrednio na skórę, a także w preparatach suplementujących dietę. Należy również pamiętać, że syntezę melaniny mogą wspomagać odpowiednie nawyki żywieniowe, w tym także spożywanie produktów bogatych w witaminę D, a w okresie letnim – przebywanie na słońcu przez kilkanaście minut dziennie.

Tekst reklamowy

PODZIEL SIĘ: