Masło z Awokado – właściwości i zastosowanie

Masło z Awokado
Dirk Ribbler z Unsplash

Jednym z największych odkryć nowoczesnej kosmetologii są masła kosmetyczne, wśród których niezwykle interesującą pozycją jest masło z awokado. Pozyskiwane z bardzo odżywczych owoców, jest prawdziwą skarbnicą składników pielęgnujących skórę, włosy i paznokcie. Poznaj jego właściwości i korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki jego stosowaniu. Zobacz, jak łatwo możesz skomponować na jego podstawie własne, zdrowe i naturalne kosmetyki.

Skąd się bierze i jak jest produkowane?

Masło produkowane jest ze świeżych, dojrzałych owoców awokado, z których w pierwszej kolejności wytłacza się olej. Następnie olej pozyskany w ten sposób poddawany jest procesowi hydrogenizacji, czyli uwodornienia. W ten sposób zachowuje wszystkie właściwości i składniki zawarte w owocu, a równocześnie ma idealną konsystencję, dzięki której łatwo się aplikuje i rozprowadza na skórze.

Istotną informacją jest ta, że jest to masełko zimnotłoczone. Oznacza to, że w procesie jego produkcji nie zostają zniszczone organiczne i nieorganiczne związki chemiczne takie jak witaminy czy kwasy tłuszczowe – wszystkie one w niezmienionej postaci zostają zachowane w kosmetyku.

Składniki odżywcze

Za niezwykle cenne właściwości odżywcze odpowiadają zawarte w maśle składniki. Należą do nich:

  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – to grupa kwasów tłuszczowych, które pełnią w organizmie człowieka szereg istotnych funkcji. Niestety nie są syntetyzowane w ustroju, a więc muszą być dostarczane z pożywieniem i kosmetykami. Występują w strukturach skóry, zabezpieczając ją przed nadmiernym przesuszeniem oraz zapewniając jej jędrność;
  • witaminy A, D, B, E, K i P – pełnią niezwykle istotną rolę w przebiegu procesów metabolicznych zachodzących w skórze – odżywiają ją zapewniając jej zdrowy wygląd, sprężystość i gładkość. Stanowią składnik wielu kremów, balsamów, lotionów i odżywek;
  • potas, wapń i żelazo;
  • proteiny – czyli białka. Wchodzą one w skład skóry, zapewniając jej prawidłowe funkcjonowanie. Dostarczenie ich z zewnątrz jest więc szczególnie istotne;
  • aminokwasy – są podstawowym budulcem białek. Uzupełnianie ich poprzez stosowanie kosmetyków pozwala na zachowanie zdrowia skóry oraz jej pięknego wyglądu;
  • fitosterole – naturalne sterole roślinne. Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym.

Jak wygląda masło – właściwości organoleptyczne

Rafinowane masło awokado ma subtelny kolor jasnokremowy lub brzoskwiniowy o różnych odcieniach. Odznacza się także bardzo delikatnym, nieco słodkim aromatem, dzięki czemu możemy z łatwością łączyć je z dowolnymi olejkami zapachowymi, uzyskując kosmetyk o oczekiwanych własnościach.

Na uwagę zasługuje także konsystencja masła – jest lekka, grudkowata. To jednak nie stanowi najmniejszego nawet problemu, bowiem grudki pod wpływem ciepła skóry szybko się roztapiają. Jego konsystencja jest delikatna, a stworzone z niego kosmetyki szybko się wchłaniają, nie pozostawiając na skórze tłustej, lepkiej warstwy.

Jak działa?

Masła roślinne, a więc także te produkowane z awokado, można aplikować na skórę zarówno w postaci niezmienionej, ale także stworzyć z nich naturalne kosmetyki na różne problemy nękające skórę, włosy i paznokcie.

Produkt dedykowany jest skórze suchej i bardzo suchej, łuszczącej się, odwodnionej, mało elastycznej i podrażnionej. Ma wyraźne działanie nawilżające i odżywcze, ujędrniające i kojące. Silnie natłuszcza skórę popękaną i, jako element codziennej pielęgnacji,  zapobiega nawrotom problemów skórnych.

Poza tym warto stosować je, aby zapobiec procesom starzenia się skóry – ma zdolność redukowania zmarszczek mimicznych, stymuluje w skórze proces syntezy kolagenu, a także usuwa wolne rodniki i chroni skórę przed działaniem czynników środowiskowych takich jak zimno, wiatr i zanieczyszczenia powietrza.

Także dla włosów i paznokci stanowi ono doskonałą kurację odżywczą. Wzmacnia, nawilża i odżywia, poprawiając ich kondycję oraz wygląd. Włosy stają się lśniące i sprężyste, a paznokcie – twarde.

Masło to powinno więc być podstawą codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Warto sięgnąć po nie także wtedy, kiedy problemy już się pojawią – kilkudniowa kuracja przyniesie wyraźnie widoczne efekty i znaczącą ulgę.

Warto również wiedzieć, że nie podrażnia skóry, nie wywołuje reakcji alergicznych, nie zatyka także ujść gruczołów łojowych. Jego stosowanie w żaden sposób nie zaszkodzi więc skórze dorosłego człowieka ani dziecka. Można bezpiecznie stosować je także w okresie ciąży i karmienia piersią.

Zastosowanie masła

Masła z awokado można używać na szereg różnorodnych sposobów. Stanowi ono bazę do produkcji własnych kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Wystarczy tylko mieć w domu kilka składników i pamiętać, aby masło delikatnie podgrzać przed przystąpieniem do mieszania poszczególnych ingrediencji – doskonale się wówczas połączą ze sobą. Oto, co możemy zrobić z masełka.

Krem do rąk i stóp – przyniesie ulgę przesuszonej, popękanej skórze. Wystarczy tylko dodać do masła kilka kropli olejku zapachowego – kwiatowego, owocowego czy egzotycznego. Właściwie nie potrzebujesz niczego innego – składniki zawarte w masełku zapewnią Twojej skórze idealną pielęgnację i ochronę.

Krem pod oczy – do jego przygotowania potrzebujesz łyżkę masełka, dwie łyżki oleju ze słodkich migdałów (wspaniale nawilża, likwiduje cienie pod oczami i zmniejsza widoczność zmarszczek), niecałą łyżeczkę wosku pszczelego (tworzy barierę ochronną dla skóry), jedną łyżeczkę suchych, rozdrobnionych liści herbaty zielonej oraz kilka kropli witaminy E w płynie. Rozpuść masło, dodaj do niego pozostałe składniki. Przez około 30 minut podgrzewaj mieszaninę w kąpieli wodnej, aby liście zmiękły. Po tym czasie przelej kosmetyk przez sito o drobnych oczkach i umieść w małych pojemniczkach. Gotowe.

Peelingi – przygotuj masełko, cukier oraz Twój ulubiony olejek zapachowy. W tym przypadku nie musisz podgrzewać masełka, wystarczy, że wymieszasz je z kilkoma kroplami olejku oraz taką ilością cukru, aby powstała masa o wyraźnej ziarnistości i zwartej konsystencji. Taki peeling nie tylko efektywnie usunie martwy naskórek, ale także nawilży i odżywi Twoją skórę.

Maski do włosów – do ww. masła dodaj olejek arganowy, płynny jedwab oraz olejek ze słodkich migdałów, wymieszaj. W ten sposób powstaje maska, dzięki której Twoje włosy będą zawsze zdrowe, elastyczne i lśniące.

Balsam do ust – aby zrobić balsam do ust, potrzebujesz oczywiście masła (1 łyżka), oleju ze słodkich migdałów (1 łyżeczka) oraz wody różanej (1 łyżeczka). Możesz także dodać odrobiny naturalnego pigmentu – uzyskasz wówczas pielęgnującą pomadkę do ust.

Naturalne masła kosmetyczne zawsze warto mieć w domu – są podstawą do produkcji własnych kosmetyków. Skuteczne i delikatne, mogą być stosowane przez całą rodzinę.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: